seo
SEO Resim Optimizasyonu nedir, optimizasyon nasıl yapılır?

SEO Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO resim optimizasyonu nasıl yapılır? Site içi SEO yapılırken en önemli noktalardan birisi de resimlerin nasıl optimize edilecek olmasıdır.

Sitenize yükleyeceğiniz her görsel için yapmanız gereken bir kaç adım vardır. Bu adımları yaparak site hızınızı koruyabilir ve mevcut ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. Peki neden sitenize optimizasyon çalışması yapmalısınız?

Resim Optimizasyonu Neden Gereklidir?

Görsel optimizasyonu neden gereklidir? Arama motorları, sitenizde yer alan görselleri tam olarak anlayamaz. Bu yüzden arama motorlarının, sitemizdeki resimleri daha iyi bir şekilde anlaması için yapmamız gereken 3 adet çalışma bulunmaktadır. Bunlar;

  • Resmimizin adı sade ve anlaşılır mı?
  • Resimin boyutu 100 kb’ı geçiyor mu?
  • Resim sitemiz ya da içeriğimiz ile uyumlu mu?

WordPress Resim Sıkıştırma Eklentisi ile SEO Optimizasyonu

WordPress resim sıkıştırma eklentisi arıyorsanız kesinlikle “Imagify” kullanmalısınız. Bu resim optimizasyon eklentiyi kullanmak sunucunuzu yormayacak ve sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Imagify eklentisi ile resimlerinizi webp görünümüne geçirebilir ve sitenizin daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yanısıra, Imagify WP-Rocket eklentisi ile entegre bir şekilde çalıştığı için sitenizde “WP-Roket” ön bellek eklentisini kullanabilirsiniz. WProcket eklentisi sitenizde bulunan “html, css,js” gibi kodları küçülterek sitenizi optimize eder. Bu sayede siteniz daha hızlı bir şekilde çalışır.

Resim Adı Optimizasyonu

Öncelikle fotoğraf optimize etmek için dikkat etmemiz gerken en önemli kriterlerden birisi resmin adıdır.

Resmi sitemize yüklemeden önce adını değiştirmeli ve anlamlı bir şekilde olacak şekilde kurgulamalıyız. Bu sayede arama motorları resmin ne ifade etmeye çalıştığını kolay bir şekilde anlayacaktır.

Örneğin: İçeriğimizin konusu “görsel optimizasyonu” ise görselimizin adı;

  • seo-gorsel-optimizasyonu-nasil-yapilir

Şeklinde olmalıdır.

Görsel Sıkıştırma – Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sitenizde kullanacağınız görselin boyutu çok mu büyük? bu sorunu çözmek için bir kaç alternatifiniz bulunuyor. Öncelikle kullanmak istediğiniz görselin boyutu (pixel)ini kontrol edin. Görselin boyutu 1920×1080 gibi büyük pixellere sahip ise görselinizi tekrar boyutlandırmak için;

Kullanabilir ve görselinizin ideal boyutlara sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Görseliniz ideal boyutlara sahip ancak halen boyutu çok mu yüksek? Bunun için resim optimizasyon eklentilerini ya da TinnyPNG gibi siteleri kullanabilirsiniz.

WordPress sitelerde resim optimizasyonu için kullanabileceğiniz eklentilerin başında Imagify gelir. Bu eklentiyi kullamak resimleri optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Eklenti kullanmak istemeyen kişiler resimlerini küçültmek için arama motorlarına “compress jpeg png images” şeklinde arama yaparak resim boyutu küçülten siteleri kullanabilirler.

Optimize edilmiş resimler sitenizin SEO değerlerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hız değerlerini de arttırarak kullanıcı deneyimini arttırır. Bu sayede siteniz uzun vadede daha çok ziyaretçi sayısına ulaşabilir.

WordPress’de Görsel SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

WordPress alt yapısı günümüzde internet sitelerinin %40’ını kapsamaktadır. Peki WordPress’de görsel seo optimizasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle sitemize yükleyeceğimiz görselin adını “sade ve anlaşılır” bir şekilde değiştiriyoruz.

Sonrasında resmin boyutunu optimize etmek için TinyPNG gibi siteleri kullanarak, görsel boyutunu düşürüyoruz.

SEO Resim Optimizasyonu
site optimizasyonu nasıl yapılır

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi “%60 oranında” bir boyut küçültme işlemi yaptık. (Bu oran resimden resime değişkenlik gösterebilir.)

Resim optimizasyonunu yaptıktan sonra “Ortam Kütüphanesi > Yeni ekle” kısmını seçerek sitemize kullanacağımız resmi yüklüyoruz.

SEO Resim Optimizasyonu
SEO Resim Optimizasyonu

Resmimizi WordPress’e yükledikten sonra SEO ayarlamalarını yapmak için görselin ayarlarına giriyoruz.

Resim Optimizasyonu
Resim Optimizasyonu

Yukarıda yer alan;

  • Alternatif Metin (Anahtar Kelime)
  • Başlık (Görselin Adı)
  • Alt yazı ve Açıklama kısımları için ise tamamen kullanıcı odaklı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Bütün görsellerinizi bu şekilde optimize ettikten sonra sitenizdeki trafiğin arttığını fark edebilirsiniz.

yazar
Semih Aydın

administrator

author
Semih Aydın

2018 Yılında meslek lisesi ile başlayan kariyerime profesyonel SEO hizmetleri vererek devam ediyorum. Pes etmeyi ya da başarısızlığı bir sonuç olarak kabul etmem ve başarana kadar denemeye devam ederim.

Kategorileri

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?