Adsense
Google Adsense Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Adsense Nedir – Adsense Giriş

Günümüzde pek çok kişi internet üzerinden para kazanmak için araştırmalar yapıyor, bu araştırmalarının sonucunda ise Google Adsense ile para kazanmaya çalışmaktalar. Peki Adsense ile para kazanmak gerçekten mümkün mü?

Google Adsense Nedir – Adsense Başvurusu Nasıl Yapılır

Google AdSense Nedir, web sitesi sahiplerinin ve web yöneticilerinin web siteleri aracılığıyla para kazanmalarını sağlayan bir reklam platformudur. Ziyaretçilerin arama sorgusuna dayalı olarak bir web sitesinde alakalı reklamlar görüntülerler.

Bir kişi bir Google AdSense reklamına tıkladığında, site sahibi tıklama başına maliyet veya gelir paylaşımı temelinde para kazanır. Bu program, her tür ve boyuttaki web yöneticileri tarafından kullanılabilir ve sitenizden çeşitli şekillerde para kazanmanıza olanak tanır.

AdSense, siteniz yüksek sayfa görüntüleme ve gösterim aldığında para kazanmanıza imkan sağlar. Sitenize özel bir kitle çekmeniz, en kaliteli içeriğe sahip olmanız ve sayfa görüntülemelerini artırmak için iyi SEO teknikleri kullanmanız gerekir.

Tıklama başına maliyet (TBM) önemli olsa da, reklamlarınızın rekabet düzeyi ve yerleşiminin de iyi bir şekilde optimize edildiğinden emin olmalısınız. Doğru reklam yerleşimi, kârınızı en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. En iyi sonuçları elde etmek için, farklı reklam türleri ve yerleşim alanları ile ilgili, denemeler, testler gerçekleştirin.

Google, sitenizde hangi reklamların görüneceğini belirlemek için bir açık artırma süreci kullanır. Reklamlar, anahtar kelimelere ve içeriğe göre görüntülenir ve kazanan teklif sahibi, reklam alanı için yayıncıya ödeme yapar. Web sitenizin içeriğinin kalitesine bağlı olarak, reklamlarınız çok iyi bir şekilde hedeflenebilir. Bu sayede kullanıcılarınıza özel reklamlar verebilir ve gelirinizi arttırabilirsiniz.

Google sürekli olarak sahtekarlığı önlemeye çalışır ve reklamların sitenizle alakalı olmadığı anlaşılırsa sitenizi askıya alır. Adsense reklamlarınızı iyi bir şekilde optimize ettiğiniz sürece hesabınız askıya alınmaz ve geliriniz gün geçtikçe artmaya devam eder.

Adsense Hesabı Kaç Günde Onaylanır?

Google Adsense onay süreci 7-14 gün arasında sürmektedir. Adsense onayına gönderilen siteler genellikle 7 gün içerisinde olumlu/olumsuz yanıt almaktadırlar.

Adsense onayı almak için önerilerimiz;

⦁ Sitenizde özgün 15 içeriğin bulunması. (Ortalama 600 kelime)

⦁ Sitenizin ve içeriklerinizin SEO uyumlu olması

⦁ Kullandığınız temanın güzel bir görünüme sahip olması.

⦁ Sitenin hızlı bir şekilde çalışması, bunun için kod optimizasyonu ya da önbellek eklentileri kullanabilirsiniz. Hız değelerini kontrol etmek için (GTMetrix) gibi araçları kullanabilirsiniz.

Adsense kayıt olmak için tıklayın.

Google Adsense Para Kazanmak – Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Google adsense para kazanmak mümkün mü? Web siteniz var ve Google Adsense ile para kazanmak istiyorsanız öncelikle yüksek trafikli bir sitenizin olması gerekmektedir. Yüksek bir trafiğe sahip değilseniz sitenizin Niche (niş) bir site olması gerekmektedir.

Niş sitelerde kazançlar çok yüksek tutarlara ulaşabilirken, trafiği az olan sitelerin kazançları çok düşük tutarlarda olmaktadır.

Yüksek trafiğe sahip bir siteniz varsa, aylık ortalama 30.000 kullanıcınız bulunuyorsa aylık adsense kazancınız 500 TL civarında olacaktır. (Bu oranlar tahminidir.)

Sitenize gelen ziyaretçi sayısı arttıkça Adsense gelirleriniz de doğru orantılı bir şekilde artmaya devam edecektir. Kazanç elde edebilirsiniz ancak bunu arttırmak için reklam yerleşimi ve kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkartmalısınız.

Yanı sıra Google Adwords (GOOGLE ADS) Kullanarak, reklam verilen kelimeleri bulabilir ve sitenizde bununla ilgili bir içerik yayınlayabilirsiniz. Reklam verilen kelimeler genellikle daha yüksek bir gelire sahip olmanızı sağlar.

Adsense kazanç hesaplamak için tıklayın.

Türkiye Adsense hesaplarında sadece iban’a ödeme alabilirsiniz. Yurt dışında açılan (Birleşik Krallık) gibi ülkelere ait hesaplarda Payooneer gibi alternatif ödeme sistemleri kullanılmaktadır.

Adsense Tahmini Kazanç Nedir? Google Adsense Ne Zaman Ödeme Yapıyor?

Adsense tahmini kazanç nedir? Adsense’de tahmini kazanç kısmı “günlük” olarak tutulan ve ay sonunda bakiye kısmına geçecek olan tutardır. Google Adsense, ay sonunda ödemeleri/ geçersiz trafik tutarından ayırarak kesinleşen tutarı bakiye kısmına yansıtmaktadır.

Adsense ödeme günlerini bilmeyen pek çok kişi “adsense para gelmiyor” ne yapacağım gibi telaşlı soruarda bulunuyorlar, Google Adsense ödemelerini ayın 21. günü ila 26. günü arasında yapmaktadır.

Google Adsense ile Para Kazanmak – Reklam Optimizasyonu ile Gelir Artırmak

Google adsense ile para kazanmak isteyen pek çok kişi reklamlarını nasıl optimize edeceğini bilmiyor. Günümüzde kullanılan akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar için reklamlarınızı nasıl optimize edebilirsiniz?

⦁ 336×280 Reklam Boyutu Kullanmak

⦁ Reklamları ilgi çekici bir hale getirmek.

⦁ Isı haritasına göre yerleşim yapmak

⦁ Reklam türlerini arttırmak

⦁ Reklam biçimlerini kullanıcılara göre optimize etmek.

Gibi pek çok kriter yer alsa da, aşağıdaki görselde ne yapmanız gerektiğini daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde yer alan detayları dikkate alınarak yapılan bir reklam çalışmasında site geliri %30 civarında artmıştır.

Google Adsense
Google Adsense Reklam Geliri Nasıl Arttırılır?

Google Adsense Nasıl Para Çekilir

Google adsense nasıl para çekilir? Adsense bakiyenizi hesabınıza çekmek için onaylı bir banka hesabınızın olması gerekmektedir.

Banka hesabınızı Ödemeler > Ödeme Yöntemlerini Yönetin > Ödeme Yöntemi Ekleyin kısmına tıklayarak banka hesap bilgilerinizi girin.

Hesap bilgilerinizi girdikten sonra Adsense, banka hesabınıza bir doğrulama bakiyesi atacaktır. Bu bakiye tutarı ile hesabınızı onaylamalısınız. Hesabınızı onayladıktan sonra Google Adsense ile para çekebilirsiniz.

Adsense Gibi Reklam Veren Siteler – Ezoic

Adsense ile sorun yaşayan pek çok kişi adsense gibi reklam veren sitelere bakmaktadırlar. Bu platformların başında Ezoic gelmektedir. Ezoic, web sitesi sahiplerine birçok farklı özellik sunan bir reklam ağıdır. Ezoic eşsizdir çünkü CDN ile site hızına katkı sağlarken, bir yandan da sitenin gelirini arttırmaktadır.

Adsense Gibi Reklam Veren Siteler
Adsense Gibi Reklam Veren Siteler – Ezoic

Örneğin: İngilizce bir siteniz, Adsense ile aylık 700 TL kazanıyorsanız, Ezoic’e geçerek bu kazancınızı 2800 TL civarına çıkartabilirsiniz. Yanısıra genel alana hitap eden Bloglarda, pek çok kategoride reklam çıktığı için T.O (Tıklama Oranı) düşük olabiliyor. Ezoic, özel filtreleme yöntemleri ile sitenize özel reklam kategorilerini aktifleştirebilir ve tıklama oranını arttırabilirsiniz.

Ezoicin içerisinde yer alan ödeme yöntemleri de oldukça ilgi çekici;

⦁ Paypal

⦁ Ön Ödemeli Banka Hesapları

⦁ Banka Hesapları (Yurt Dışı Kullanlar İçin)

⦁ Banka Havalesi (Wise)

Web sitenizden para kazanmak istiyorsanız, ödeme yöntemleri konusunda pek çok alternatifi bulunan Ezoic’i tercih edebilirsiniz.

yazar
Semih Aydın

administrator

author
Semih Aydın

2018 Yılında meslek lisesi ile başlayan kariyerime profesyonel SEO hizmetleri vererek devam ediyorum. Pes etmeyi ya da başarısızlığı bir sonuç olarak kabul etmem ve başarana kadar denemeye devam ederim.

Kategorileri

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?