Adsense
Ezoic Nedir nasıl kullanılır

Ezoic Nedir – Neden Ezoic Kullanmalısınız

Günümüzde web sitesi olan pek çok kişi reklamlarını “Google Adsense” ile yayınlıyor. Ancak Adsense bazı durumlarda can sıkıcı olduğu için pek çok insan alternatif reklam ağlarını araştırıyor.

Bu reklam ağlarının başında Ezoic yer alıyor. Ezoic, içerisinde barındırdığı muazzam özelliklerle web site sahiplerinin gönüllerinde taht kuruyor.

Ezoic Nedir?

Ezoic Google sertifikalı bir reklam ağıdır. Ezoic’i diğer reklam ağlarından ayıran en büyük özelliği, site sahiplerine diğer reklam ağlarından daha çok değer vermesidir. İçerisinde barındırdığı pek çok özellik ve imkan ile sitenizi daha kolay bir şekilde yönetebilir ve reklam gelirinizi arttırabilirsiniz.

Neden Ezoic Kullanmalısınız?

Ezoic, reklam yayıncılarına değer veren bir reklam ağıdır. İçerisinde barındırdığı özel alanlar ve seçenekler ile pek çok site sahibinin işlerini kolaylaştırmakla kalmıyor, reklam gelirinin artmasını da sağlıyor.

bazı imkanlar;

 • Ezoic WordPress Hosting (WordPress siteler için ücretsiz hosting.)
 • Core Web Vital sayfası ile sitenizin hız optimizasyonlarını yapabilmek.
 • Reklam yerleşimi yapmak istemeyen kişiler için AI desteği (Ezoic Chrome Eklentisi.)
 • Reklam geliri arttırma imkanı
 • Ücretsiz SSL imkanı

Gibi pek çok nedenden dolayı Ezoic’i tercih edebilirsiniz.

Ezoic Gereksinimleri Neler?

Ezoik gereksinimleri neler? Geçmiş yıllarda Ezoic kullanabilmek için belirli bir site trafiğine ihtiyacımız vardı ancak 2022 yılı itibariyle Ezoic kullanmak için sitemizin yüksek miktarda trafiğe sahip olması gerekmiyor.

Gibi kriterler onay sürecinin gereksinimleri arasında. Siteniz onay aldıktan sonra Ezoic reklamları otomatik olarak sitenizde yayınlanmaya başlayacaktır.

Adsense vs Ezoic

İngilizce web sitemde oldukça uzun bir süre Google Adsense kullandım. Bu süre içerisinde site üzerinde pek çok optimizasyon ve reklam yerleşimi gibi çalışmalar yaptım. Bütün bu çalışmalara rağmen Adsense kazancım aylık yaklaşık 600 TL civarlarında kaldı. Web sitemi Ezoic’e taşıdıktan sonra yaptığım basit çalışmalarla birlikte reklam kazancım şu anda 2000 TL bandını geçmiş durumda.

Web siteniz üzerinden daha fazla kazanç elde etmek istiyorsanız Ezoic’i denemelisiniz. Özellikle yurt dışı trafiğe sahip olan sitelerde Adsense’e nazaran daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Adsense vs Ezoic
Adsense vs Ezoic

Ezoic Ödeme Yöntemleri

Ödeme yöntemleri, Google Adsense’e nazaran daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Ödeme yöntemlerinde;

 • Paypal
 • Banka Transfer (Wise)
 • Ön Ödemeli Hesaplar (Yurt dışında yaşayan kişiler için.)
 • Banka Transfer (Payoneer)

Bu 4 ödeme metodu ile ödemelerinizi hesabınıza alabilirsiniz. Adsense, Türkiye’deki hesaplarında sadece ibana ödeme imkanı sunarken Ezoic 4 farklı alternatif ile ödeme almanızı kolaylaştırıyor.

Reklam Kategorileri

Ezoic ayarlarında bulunan “Reklam Kategorileri” seçeneği ile sitenizle ilgili reklam kategorilerini seçebilirsiniz. Bu sayede reklam gelirleriniz ve kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Ezoic
Ezoic Reklam Kategorilerini Ayırma Paneli

Ezoic Site Kurulumu (Onay Aşaması)

Ezoic site kurulumu son derece basittir. Yapmanız gereken bütün adımlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır;

 • Ezoic’e kayıt olun
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Yeni Site Ekle” seçeneğine tıklayın ve domaininizi yazın.
 • Ekranda gelen NS adreslerini, mevcut NS adreslerinizle değiştirin.
 • Onay sürecini bekleyin.
 • Reklam yerleşimi gibi temel ayarlamaları yapın.

Web siteniz onay aldıktan sonra reklamlarınız için ayarlamalar yapabilirsiniz. Reklam yerleşimi yapmak istiyorsanız Ezoic’in Google eklentisine göz atmanızı mutlaka öneririz. Bu eklenti ile kolay ve etkili bir şekilde reklamlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Siteniz Google Adsense onaylı ise büyük bir ihtimalle Ezoic’den onay alacak ve reklam göstermeye uygun olarak kabul edilecektir. Daha önce Adsense onayı almadıysanız endişelenmenize gerek yok çünkü bu bir kriter değil.

Ezoic Kurulum Sonrası Hata- Origin Error

Ezoic kurulumunu yaptıktan sonra “Origin Error” hatası alıyorsanız bu hatanın sorunu ‘SSL’dir. Ezoic, reklam yayıncılarına ücretsiz SSL imkanı sunuyor, sitenizde mevcut bir SSL kurulu ise iki SSL birbirini engellediği için bu hatayı almaktasınız.

Origin error hatasını çözmek için Cpanel üzerinden SSL’inizi tekrar kurabilir ve Ezoic panelindeki SSL’i ayarlarından Flexible seçeneğine getirebilirsiniz. Bu sayede iki SSL’i de sitenizde kullanabilirsiniz.

Kurulum Sonrası Destek – Twist

Ezoic, kurulum aşamasında sorun yaşayan yayıncılara destek olabilmek için Twist adında bir alt yapıyı kullanmakta. Bu alt yapı ile;

 • Karşılaştığınız sorunlar
 • Merak ettiğiniz konular
 • Öneriler

Gibi pek çok konuda destek alabilirsiniz. Ezoic kurulumunuzu doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olamıyorsanız, panel üzerinde yer alan “kurulum desteği al” seçeneği ile kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

yazar
Semih Aydın

administrator

author
Semih Aydın

2018 Yılında meslek lisesi ile başlayan kariyerime profesyonel SEO hizmetleri vererek devam ediyorum. Pes etmeyi ya da başarısızlığı bir sonuç olarak kabul etmem ve başarana kadar denemeye devam ederim.

Kategorileri

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?