seo
CPC Nedir

CPC Nedir – CPC Nasıl Arttırılır?

CPC Nedir? CPC( Tıklama Başına Maliyet) olarak bilinen bir dijital pazarlama terimidir. İnsanlar bir reklama tıkladıklarında, reklamı yayınlayan kişiler bir miktar gelir elde ederler. Bu gelire CPC, ‘tıklama başına maliyet‘ adı verilir. Daha yüksek bir TBM, reklamın hedeflenen kitleden daha iyi bir dönüşüm alabilir. Örneğin, yüksek TBM’si olan bir reklamlar diğer reklamlara göre daha üst sıralarda yer alabileceği için CPC’si yüksek olan reklamlar daha avantajlı konumda olabiliyorlar.

Yayınladığınız reklamın maliyetini düşürmek için reklamınızın ‘Kalite Puanını’ arttırmanız gerekir. Bu ölçüm, kullanıcıyı tıklamaya ikna edip etmemesine bakılmaksızın, reklamın belirli bir hedef kitleyle ne kadar alakalı olduğunu ölçer. TBM’ler arttıkça, reklam kampanyasının maliyeti de artacaktır. Bunun nedeni, reklam tıklamalarının maliyetinin, getirdiği tıklamaların ve dönüşümlerin sayısıyla doğrudan ilişkili olmasıdır.

Reklam Alaka Düzeyi, TBM optimizasyonları söz konusu olduğunda da önemli bir faktördür. Facebook ve diğer sosyal medya platformları, hedef kitlelerine alakalı reklamlar sunmak istiyor. Bu nedenle, kalite puanı ne kadar yüksek olursa, tıklama başına maliyet o kadar düşük olur. Ayrıca, reklam içeriği hedef kitleyle alakalı olmalıdır. Facebook, reklamverenlerin hedef kitlelerini hedeflemelerine yardımcı olmak için hedef kitle demografik raporları sunar. Harekete geçirici mesaj, bir reklamın en önemli parçasıdır, bu nedenle yüksek kaliteli bir reklamın TBM’si düşük olacaktır.

CPC Nedir – CPC Nasıl Arttırılır? TBM Optimizasyonu

CPC nedir? CPC açılımı: Cost Per Click (Tıklama Başına Maliyet) olarak bilinir. Pek çok site sahibi reklam gelirlerini arttırabilmek için CPC Optimizasyonları yapıyor. Peki CPC nasıl arttırılır?

  1. Reklam Yerleşimi Çalışmaları Yaparak
  2. Daha az sayıda reklam göstererek
  3. CPC içeren anahtar kelimelerde sıralama alarak.

Web sitenizde yayınladığınız reklamların boyutlarını optimize ederek CPC miktarınızı arttırabilirsiniz. Google, bunun için aşağıdaki dökümanda yer alan şekilde optimize etmenizi öneriyor. Bizim deneyimlediğimiz sitelerde bu çalışmaları yaparak geliri %30 civarında arttırmayı başardık.

CPC Nedir
CPC Nedir, CPC Nasıl Hesaplanır

Web sitenizde yayınladığınız reklam sayısı ne kadar çok olursa TBM’niz o kadar düşük olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca az reklam alanı oluşturun.

Sitenizin belirli bir otoritesi bulunuyorsa CPC içeren anahtar kelimelere yönelebilirsiniz.
Örneğin: Siteniz tatil yerlerini tanıtıyorsa, bunun için antik kentleri tanıtan makaleler hazırlayabilirsiniz. Bu tür stratejiler genellikle CPC’nizi arttırmanızı sağlayacaktır.

CPC Nasıl Hesaplanır

Google Adsense kazancınızı hesaplamak istiyorsanız bunun için Buraya tıklayarak kolay bir şekilde CPC’nizi hesaplayabilirsiniz.

BGBG Nedir?

BGBG, Sitenizi ziyaret eden ve reklamları gören kişiler için yapılan bir ödemedir. Sitenizi ortalama 1000 kişi ziyaret ettiğinde sizlere tahmini görüntülenme kazancınızı verecektir. Bu kazancı hesaplamak için Günlük ziyaretçi sayınız + T.O (Tıklama Oranı) + TBM (Tıklama başına maliyet) ile hesaplanmaktadır.

CPM Ne Demek?

CPM ne demek? CPM (BGBM) görüntülenme başına maliyet anlamına gelir. Bu tür reklamlar genellikle marka oluşturma kampanyaları için kullanılır. Yeni bir ürünü piyasaya sürerken ya da marka kimliğinizi oluşturmanız için gereken ilk adımdır. Marka adını doğru hedef kitlenin önüne çıkarmak çok önemlidir ve çoğu kitle daha önce hiç duymadıkları ürünlerin reklamlarına tıklamaz. BGBM kampanyası, marka bilinirliğini artırmanıza, dönüşüm odaklı kampanyalara hazırlanmanıza ve şirketinizi halka daha görünür hale getirmenize yardımcı olabilir.

Bin gösterim başına maliyet veya BGBM, 1.000 reklam gösterimi sunmanın maliyetidir. BGBM, çevrimiçi reklamcılıkta yaygın olarak kullanılır ve en basit ve en yaygın fiyatlandırma modellerinden biridir. Pahalı olabilse de, belirli pazarlama hedefleri için çok uygun maliyetli olabilir. BGBM’nin ne anlama geldiğinden emin değilseniz, bir örnekle anlatalım: 5 ABD doları BGBM, bin gösterim başına beş sent ödeyeceğiniz anlamına gelir. Bu, reklamınızla 100 milyon kişiyi hedeflemek istiyorsanız, bin gösterim başına 5 ABD doları ödeyeceğiniz anlamına gelir.

yazar
Semih Aydın

administrator

author
Semih Aydın

2018 Yılında meslek lisesi ile başlayan kariyerime profesyonel SEO hizmetleri vererek devam ediyorum. Pes etmeyi ya da başarısızlığı bir sonuç olarak kabul etmem ve başarana kadar denemeye devam ederim.

Kategorileri

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?